Вашковецька сільська територіальна громада
Чернівецька область, Дністровський район

Буковинцям про податок на нерухомість: актуальні запитання - відповіді

Дата: 19.05.2020 13:41
Кількість переглядів: 3715

 

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у 2020 році нараховується за 2019 рік

В Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області розяснюють буковинцям,  які є власниками нерухомого майна, що у 2020 році податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, нараховуватиметься фізичним особам за 2019 рік.

Тобто, у поточному році фізичні особи сплачують податок за 2019 рік із застосуванням минулорічних ставок.

Зокрема, п.п. 266.5.1 Податкового кодексу України передбачено, що ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв.м. бази оподаткування.

Оскільки мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2019 року становила 4 173,00 грн., то  граничний розмір ставок, передбачений для розрахунку податку на нерухоме майно в 2019 році за звітний 2019 рік, не повинен перевищувати 62,60 грн. за 1 кв.м. бази оподаткування.

Податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку надсилається платнику до 1 липня

Податкове (податкові) повідомлення-рішення про сплату суми (сум) податку та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Обов’язок щодо сплати податку виникає у громадян протягом 60 календарних днів з моменту вручення відповідного повідомлення.

У випадку прострочення сплати узгодженого податкового зобов’язання, передбачена відповідальність: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Варто зазначити, що громадянам треба самим слідкувати за правильністю та вчасністю здійснення нарахування податку на нерухоме майно, бо навіть якщо контролюючий орган не надіслав ППР, сплата податку не відміняється. То ж фахівці податкової служби мають право провести перевірку та нарахувати відповідний податок з урахуванням строків давності, тобто за останні три роки.

  Податковим кодексом України для громадян передбачено пільги

База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Разом з тим, Податковим Кодексом передбачено пільги. Зокрема, база оподаткування об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи — платника податку, зменшується:

для квартири/квартир незалежно від їх кількості — на 60 кв. метрів;

для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості — на 120 кв. метрів;

для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), — на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий звітний рік.

Але такі пільги з податку не застосовуються до:

об’єкта/об’єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об’єкта/об’єктів перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої Кодексом;

об’єкта/об’єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).

  За яку житлову нерухомість сплачується 25 тис. гривень податку

Сума податку збільшується на 25000,00 гривень на рік за кожен об’єкт житлової нерухомості (його частку), за наявності у власності платника об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку).

  В Електронному кабінеті є онлайн доступ до сформованих ППР

Для фізичних осіб – платників податків в Електронному кабінеті є онлайн доступ до сформованих податкових повідомлень-рішень щодо сум нарахованих податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та  плати за землю. Переглянути їх можна в приватній частині кабінету, розділ «ЕК для громадян» - «Загальна інформація про платника».

Також в цьому розділі фізичні особи мають можливість перегляду даних щодо об’єктів рухомого та нерухомого майна, які є об’єктами оподаткування (земельні ділянки, житлові будинки, квартири, садові (дачні будинки), гаражі, легкові автомобілі тощо), відомості про які отримані з реєстрів інших державних органів та стосовно яких сформовані податкові повідомлення-рішення.

Окрім цього в розділі «Стан розрахунків з бюджетом» фізичні особи можуть перевірити розрахунки сум податкових зобов’язань по податкам, зборам, платежам. У відповідних розділах є можливість здійснити сплату по таким податкам.

Зважте, що вхід та здійснення операцій в приватній частині Електронного кабінету можливі лише за наявності електронно-цифрового підпису. Офіційна сторінка Електронного кабiнету https://cabinet.tax.gov.ua

Звертаємо увагу громадян на такий важливий нюанс, як зазначена адреса податкової реєстрації в контролюючому органі. Так як саме на цю адресу  будуть направлені податкові повідомлення-рішення. Тому, щоб не виникало ситуацій, коли ви не отримаєте ППР, а будуть нараховані штрафи, попіклуйтеся про проведення відповідної звірки з податковою службою щодо достовірності інформації, яка є наявною в контролюючому органі.

При виявленні розбіжності в адресних даних, їх можна виправити, заповнивши і надіславши форму 5-ДР в розділі «ЕК для громадян»-« Заява про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб (5ДР)» приватної частини Електронного кабінету.

Якщо ж платник податків не буде згоден з нарахованою у ППР сумою податку, Податковим кодексом передбачений механізм проведення звірки.

 

Головне управління ДПС в Чернівецькій області 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора