Вашковецька сільська територіальна громада
Чернівецька область, Дністровський район

Актуальні відповіді на запитання платників шодо декларування доходів під час онлайн - лікбезу

Дата: 28.02.2020 17:53
Кількість переглядів: 609

Впродовж минулого тижня фахівці Головного управління ДПС у Чернівецькій області провели онлайн - лікбез щодо декларування доходів громадян, отриманих у 2019 році. Податківці під час спілкування з майбутніми декларантами звертали увагу на способи подання декларацій та роботу електронних сервісів – як допомога у заповненні декларації про майновий стан і доходи. 

Запитань було чимало, з них виокремлені найбільш актуальні. Зокрема:

В яких випадках у громадянина настає обов’язок щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи?

Обов’язок щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація) визначено ст. 67 Конституції України та нормами Податкового кодексу України (далі - Кодекс) і виникає при отриманні протягом звітного (податкового) року:

доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів відносяться, зокрема доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування майна не від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, 

при нотаріальному оформленні спадщини за якими не було сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, тощо;

доходів від податкових агентів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відноситься, зокрема, дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року, а також інвестиційних доходів;

іноземного доходу та в інших передбачених Кодексом випадках.

Граничний термін подання декларації за звітний (податковий) 2019 рік для громадян, які зобов’язані подати декларацію – 30.04.2020.

Коли обов’язок платника податків з подання декларації вважається виконаним?

Обов’язок платника податку з подання декларації вважається виконаним, відповідно до п. 179.2 ст. 179 Кодексу якщо платник податку отримував доходи:

від податкових агентів, які згідно з розділу IV Кодексу не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

лише від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділу IV Кодексу;

від операцій продажу (обміну) майна, дарування в разі нотаріального посвідчення договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV Кодексу;

у вигляді об’єктів спадщини, які згідно з розділу IV Кодексу обкладаються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу.

Окрім того, п. 179.4 Кодексу визначає коло осіб, які звільняються від обов’язку подання податкової декларації.

Окрім того, п. 179.4 Кодексу визначає коло осіб, які звільняються від обов’язку подання податкової декларації.

Платники податку звільняються від обов’язку подання податкової декларації в таких випадках:

незалежно від виду й суми отриманих доходів платниками податку, які:  є малолітніми/неповнолітніми чи недієздатними особами й водночас перебувають на повному утриманні інших осіб (у т.ч. батьків) і/або держави станом на кінець звітного податкового року; перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні чи ув’язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації; перебувають 

у розшуку станом на кінець звітного податкового року; перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року;  та у решті випадків, визначених р. IV Кодексу.

Куди подається податкова декларація про майновий стан і доходи?

Фізична особа — платник податку подає декларацію за звітний податковий період у встановлені Кодексом строки до контролюючого органу за своєю податковою адресою, тобто за місцем проживання фізичної особи, за яким вона береться на облік як платник податку в контролюючому органі.

У разі якщо платник податку, відповідно до норм чинного законодавства, зобов’язаний (має право) надати річну декларацію, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), то ця форма звітності все одно подається до контролюючого органу за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними. Окрім того, якщо фізична особа знята з реєстрації за однією адресою, але ще не зареєстрована за іншою, то вона все одно повинна подавати декларацію до податкового органу за попередньою податковою адресою. 

Які граничні строки подання декларації та сплати податкового зобов’язання?

Для громадян, які зобов’язані подати декларацію – до 01 травня року, що настає за звітним. Останній день подання декларації за 2019 рік – 30.04.2020.

Для громадян, які мають право на податкову знижку – по 31 грудня (включно) наступного за звітним податкового року. Останній день подання декларації за 2019 рік – 31.12.2020.

Щодо сплати зобов’язань, то фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації. Граничний строк сплати для громадян – 31 липня 2020 року.

Щодо сплати зобов’язань, то фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації. Граничний строк сплати для громадян – 31 липня 2020 року.

Чи  можна направити до податкової служби декларацію про доходи поштою?

Декларація про майновий стан і доходи подається громадянином за місцем своєї податкової адреси в один із таких способів:

особисто або уповноваженою на це особою;

надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та про електронні довірчі послуги.

Таким чином, направити декларацію поштою в цьому році Ви також маєте право.

Однак, звертаю увагу, що у разі надсилання декларації поштою, необхідно здійснити таке відправлення не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації. Термін подання декларації  за 2019 р. —  30.04.2020 р., а для тих, хто претендує на податкову знижку, — 31.12.2020 р.

За якою формою подається декларація?

Форма податкової декларації затверджена наказом Мінфіну від 25.04.2019 р. № 177.

У новій формі декларації передбачено в окремому додатку Ф3 здійснення розрахунку суми податку, на яку зменшуються податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, у зв'язку із використанням права на податкову знижку. Також є ще кілька відмінностей від попередньої форми, вони не складні.

Звертаємо увагу, у разі, якщо у платника податків виникають запитання, вони можуть отримати консультативну допомогу щодо заповнення декларації у працівників територіальних ЦОПів.

Чи можна повернути частину грошей за навчання доньки у приватному дошкільному закладі за 2019 р. Що потрібно для цього зробити?

Звертаємо увагу, згідно із нормами ПКУ громадяни, які понесли витрати на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, мають право подати декларацію з метою отримання податкової знижки для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення.

Декларацію з метою часткової компенсації зазначених витрат громадянин може подати упродовж усього 2020 р. до органу ДПС за місцем своєї податкової адреси.

Слід знати, при цьому необхідно мати  договір, укладений з навчальним закладом, та документи, що підтверджують  понесені витрати. В  договорі має бути зазначено: хто надає послугу, хто її отримує, яка сума та термін надання послуги.Головне управління ДПС у Чернівецькій області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора