ЯК ОФОРМИТИ ТРУДОВИЙ ДОГОВІР ІЗ ПРАЦІВНИКОМ!

Дата: 03.01.2019 11:45

Трудовий договір - це угода між працівником і роботодавцем, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а роботодавець зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Трудовий договір укладається як в усній так і в письмовій формі. Для укладення договору працівник повинен надати заяву про прийняття на роботу, де вказують дату прийняття, посаду, обов’язки та вид роботи (основна, тимчасова, за сумісництвом тощо); також додають копію паспорту або іншого документу, що посвідчує особу та трудову книжку. Якщо для виконання роботи потрібна відповідна освіта чи кваліфікація або підтвердження того, що працівнику за станом здоров’я не протипоказане виконання цього виду робіт, працівник повинен надати  (ч. 2 ст. 24 КЗпП): документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію); документ про стан здоров’я; інші документи (наприклад, військовий квиток) у випадках, передбачених законодавством.

Наступним кроком є повідомлення ДФС про прийняття працівника на роботу в порядку, визначеному КМУ. Форма такого повідомлення затверджена постановою Кабміну від 17.06.2015 р. № 413 (Постанова № 413). Повідомлення подається до початку роботи працівника. В повідомленні зазначається: податковий номер ФОП або серію та номер паспорта, якщо є позначка про сплату податків за паспортом; ПІБ підприємця; тип: «початкове» або «скасовуюче» (таке повідомлення подається, якщо припустилися помилки в початковому або якщо працівник передумав приступати до роботи, а ви вже встигли подати в ДФС повідомлення про його прийняття на роботу); категорію працівника: «1» — працівник із трудовою книжкою; «2» — без трудової книжки (у разі прийняття на роботу за сумісництвом); податковий номер (РНОКПП) працівника чи серію та номер його паспорта, якщо є позначка про сплату податків за паспортом; ПІБ працівника; номер і дату наказу або розпорядження про прийняття на роботу; дату початку роботи.

У підсумковій частині повідомлення вказується дата і кількість заповнених рядків на аркуші (відповідає кількості прийнятих працівників, а також номер аркуша (якщо приймаєте багато працівників і їхні дані не вміщаються на одному аркуші).

Зверніть увагу, що дата наказу (розпорядження) про прийняття на роботу і фактична дата початку роботи різні.

Управління Держпраці в Чернівецькій області повідомляє, що з 1 січня 2019 року розмір мінімальної заробітної плати зросте (до 4 173 гривень), а отже зростуть штрафні санкції за порушення законодавства про працю.

За фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника  на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків накладатиметься штрафна санкція у розмірі  - 125 190 гривень;

За порушення термінів виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш, ніж  на один місяць, виплата їх не в повному обсязі, штраф складатиме - 12 519 гривень;

За недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - 41 730 гривень;

За недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу, «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - 41 730 гривень;

За недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні - 12 519 гривень;

За вчинення перешкод при проведенні перевірки з питань виявлення порушень у частині законодавства про працю - 417 300 гривень;

За порушення інших вимог трудового законодавства - 4 173 гривні.

Ірина Горин,

адміністратор Центру економічного зростання