Вашковецька сільська територіальна громада
Чернівецька область, Дністровський район

Підсумок 2016 року: 20 відсотків буковинців об`єднались у громади

Дата: 13.01.2017 10:48
Кількість переглядів: 1013

Тест на дієвість здавали у 2016 10 громад-першопрохідців, які об`єднались у 2015 році. Вони вчились самостійно господарювати, планувати бюдждети і штати, покращувати свою інфраструктуру. Експерти відзначають: за один рік у громадах зробили те, що не було зроблне за усі роки незалежності. 10 громад, які об’єднались у Чернівецькій області у 2015 році - Глибоцька ОТГ, Волоківська ОТГ, Великокучурівська ОТГ, Сокирянська ОТГ, Вашковецька ОТГ, Усть-Путильська ОТГ, Мамалигівська ОТГ, Клішковецька ОТГ, Недобоївська ОТГ, Рукшинська ОТГ, вже із 1 січня 2016 вийшли на пряме бюджетне фінансування.

Фото без опису

Держава виділила громадам усі необхідні кошти і навіть більше, сказав 14 лютого 2016 року у програмі «Суть речей» експерт Ігор Бабюк. Утім законодавчих механізмів – бракувало: «…фактично вони отримали окрему стрічку в державному бюджеті і відповідно, вони отримують не тільки власні доходи, а в тому числі державні субвенції, тобто базову дотацію, це те, що їм не вистачає і плюс державні субвенції: освітню, медичну, навіть я скажу, держава трішки перестаралася, дала навіть субвенцію на вторинну медичну допомогу і деякі громади, так як Рукшинська, вони не можуть освоїти, у них нема власних лікарень і їм потрібно цю субвенцію віддавати в район.

 

Я думаю, що громади в частині фінансування і повноважень, вони задоволені... В частині законодавчого обґрунтування…, то там є багато запитань. …процес реорганізації був загальмований, бо не було внесено змін до законодавства щодо реорганізації …Також є багато проблем, які пов’язані з кадровими питаннями, з питаннями реорганізації юридичних осіб, де були засновниками ці старі сільські ради, які треба теж перереєструвати і утворити», - сказав Ігор Бабюк. «Мали проблеми із затримкою зарплатні, бо казначейство не знало, як правильно нараховувати заробітну платню працівникам. Окрім цього, ми почали запускати реєстраційні служби, центри надання адміністративних послуг, - розповів Інформаційному агентству АСС голова Глибоцької ОТГ Гриорій Ванзуряк, - Пропрацювали два тижні – і отримали повідомлення з Міністерства фінансів та держказначейства, що наші рахунки заблоковані через те, що в бюджетному кодексі не виписана норма надання послуг ОТГ. Тобто послуги ми надавали, а кошти змушені були перераховувати в районний бюджет. І лише два тижні тому депутати врегулювали цю норму, яка, втім, до сьогодні ще не підписана.

 

Фото без опису

 

Та найголовніше – головам новоутворених громад та й самим мешканцям потрібно було вчитись грамотно господарювати та рахувати – на що й куди витрачати кошти , як планувати штати і думати, як заробляти кошти, щоб розвивати свою громаду. Зрештою, всі громади в 2016 році показали хорошу динаміку зростання бюджетів як по власних надходженнях(зросли в 2-2,5 рази), розповіла Інформаційному агентству АСС Керівник обласного Офісу реформ Тетяна Татарчук: Показники успішності їхньої роботи – це покращення комфортності та якості життя для мешканців, це реалізовані 65 проектів за кошти державної субвенції на розвиток інфраструктури, а також численні проекти, реалізовані за власною ініціативою та за рахунок власних джерел.

 

Серед здобутків об’єднаних громад – Глибоцька ОТГ: закупівля медичного автомобіля, відремонтована станція первинної медико-санітарної допомоги та отримана ліцензія на надання медичних послуг, новий спортивний майданчик (виграний проект від Фонду братків Кличків), відкрився Центр надання адміністративних послуг, відремонтовані дороги в селах громади, встановлено автобусні зупинки та запущено соціальний автобусний маршрут селами громади, започатковано вивезення сміття по селах, встановлено освітлення центральних вулиць у селах. Великокучурівська ОТГ: капітальний ремонт доріг у громаді, будівництво ЦНАПу (виграний проект GIZ), відремонтований ФАП у с. Тисовець, Будинок культури Сокирянська ОТГ: придбано сміттєвоз, баки для роздільного збору сміття, обладнано місця для збору сміття, здано в експлуатацію очисні споруди, відремонтовано школи в місті Сокиряни та селі Коболчин, ДНЗ в Сокирянах, побудовано дитячий майданчик, здійснено благоустрій центральної частини міста Мамалигівська ОТГ: здійснено ремонт та енергоефективні заходи в школах громади, закуплено цінну комунальну техніку для коригування дорожнього полотна, асенізаторну техніку.

 

Фото без опису

 

За рік у Рукшинській ОТГ відремонтували школи та мед заклади. Практично у всіх ОТГ здійснено проекти з ремонту та збільшення енергоефективності в будівлях бюджетної сфери: освітні заклади, ФАПИ, амбулаторії. Цих успіхів вдалося досягти не лише завдяки державній підтримці, але і завдяки мобілізації зусиль громади, яка нині суттєво впливає на вибір пріоритетних проектів, їхню реалізацію, контролює якість виконання робіт. Кожен мешканець відчуває частину власної відповідальності за розвиток села/селища/міста, частіше спілкується з владою, має більше можливостей реалізувати власні ініціативи, бути почутим, - констатує Тетяна Татарчук.

 

Нині в громадах активно проходять збори громадян, де голови ОТГ звітують про пророблену роботу. Це теж новація, адже нинішні керівники зацікавлені у подальшій підтримці ініціатив, реалізованих за перший рік децентралізації.

 

В 2016 році утворено ще 6 об’єднаних громад, 11 та 18 грудня в них відбулись перші місцеві вибори: Красноїльська ОТГ, Чудейська ОТГ, Сторожинецька ОТГ, Вашківецька ОТГ Вижницького району, Вижницька ОТГ, Тереблеченська ОТГ. Експерти відзначили невисоку явку на виборах і те, що на виборах до ОТГ попередньо лідирують діючі голови Таким чином нині в області функціонує 16 ОТГ, в яких проживає більше 200 тисяч осіб населення (біля 20% населення області). Найбільша ОТГ – Сторожинецька (об’єднала районний центр і 12 сіл району, населення – 35 тисяч), найменша – Усть-Путильська (2 населених пункти – Усть-Путила та Мареничі, населення – 1250 осіб), - підсумовує експерт Тетяна Татарчук.

 

Розповіла керівник регіонального Офісу реформ Тетяна Татарчук і про подальші прогнози об’єднання громад: Триває процес утворення Магальської громади (Новоселицький район), Конятинської та Селятинської громад (Путильський район), нещодавно відбулись слухання щодо об’єднання Мамаївців з Лужанами Кіцманського району. За прогнозами, в наступному році можуть бути утворені ще 5-6 громад.

 

При прийнятті законодавства, яке створить механізм добровільного приєднання до вже утворених ОТГ, а також врегулює механізм утворення громад на межі районів, громади ставатимуть більшими, спроможнішими, і їхня кількість може бути більшою. Наразі прийняття децентралізаційних законів є необхідною передумовою для активізації процесу об’єднання громад, і однією з проблем, чому цей процес не йде так швидко.

 

Процес об’єднання громад є незворотнім, і результати першого року діяльності ОТГ показують, що люди на місцях вчаться хазяйнувати, маючи при цьому ресурси, повноваження і відповідальність перед мешканцями. А це головні принципи субсидіарності та підзвітності громаді, викладені в Європейській Хартії місцевого самоврядування.

 
Джерело: Агенція АСС

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора